października 10, 2021

października 10, 2021

NIE DLA RAKA STRAŻAKA.

 

Każdy z nas powinien o siebie dbać ale i strażak.
Czemu strażak powinien dbać o siebie, swoje ubranie oraz sprzęt ? Prosta odpowiedz , gdyby tego nie robił , taki strażak mógł by szybciej zachorować na raka.
To właśnie strażacy są najbardziej narażeni na zachowania na raka. Powiązanie raka z pracą strażaka jest taki , że czas rozwoju może trwać od kilku do kilkunastu lat .
W środku pożaru,dymie występują substancje kancerogenne , są one odpowiedzialne za zachorowania na nowotwory . Część z nich osiada na ubraniach, sprzętu , które strażacy używają. Strażak używa takiego ubrania czy sprzętu bez przerwy nie raz nie mają możliwości aby je wyczyścić . Więc te substancje są wchłaniane przez ubrania czy sprzęt. Strażak wnosi również te substancje dalej np. do wozu strażackiego.
Zasady zapobiegania nowotworom :
1. Używać aparatów powietrznych lub maseczki przeciwpyłowe. 2.Często czyścić swój sprzęt po działaniach na i po miejscu akcji. 3. Umycie się lub na miejscu akcji wytarciu się mokrymi chusteczkami twarz,kark, szyję oraz ręce. 4. Wybrać ubrania po akcji ( kurtka,spodnie,rękawiczki,kominiarka)5. Nie przechowywać brudnych ubrań w samochodzie lub domu.6. Wyczyścić kabinę samochodu gaśnieczego7. Ubrania specjalne przechowywać z dala od ,,czystych” pomieszczeń mieszkalnych . 8. Nie palić tytoniu.9. W razie potrzeby używać kremów z filtrem UV10. Badać się regularnie.
60 % strażaków umiera na raka. Badanie wykazały , że ryzyko zachorować na raka jest większe niż u innych ludzi.

5 komentarzy:

 1. Zawsze warto dbać o czystość oraz zdrowie. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podstawa naszego życia, zwłaszcza w zawodach narażonych na niebezpieczeństwo, różnego rodzaju.

   Usuń
 2. Każdy zawód związany jest z pewnymi obciążeniami zdrowia, ale rak brzmi bardzo paskudnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Swoją drogą, ciekawa jestem, do jakiego stopnia chroni najnowsza współczesna odzież?

  OdpowiedzUsuń
 4. nie ma się co dziwić, praca w takich warunkach jest bardzo niebezpieczna i nie zdrowa

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Para bloguje , Blogger